Svi ostali promatrači aurore otišli su kući. Do 3:30 ujutro, u tihoj rujanskoj noći na Islandu, većina noćnog sjaja je nestala. Iznenada, neočekivano, novi nalet čestica izlio se iz svemira, ponovno obasjavši Zemljinu atmosferu. Ovaj put, začudo, pareidolski, noć je obasjao nevjerojatan oblik koji podsjeća na divovskog feniksa. Sa spremnom kamerom snimljene su dvije brze slike neba, a odmah zatim i trećina kopna. Planina u pozadini je Helgafell, a mala rijeka u prvom planu je Kalda. Obje planine nalaze se otprilike 30 kilometara sjeverno od glavnog grada Islanda, Reykjavika.
Oglas
Prostor
Zašto nebo noću potamni? U fazama i s različitim karakterističnim bojama koje se izdižu iz horizonta. Slika s lijeva na desno prikazuje vrijeme kasnog sumraka nakon zalaska sunca u 20 različitih okomitih pruga. Fotografija je snimljena prošlog mjeseca u Sirakuzi na Siciliji u Italiji, u smjeru suprotnom od Sunca. Sasvim lijevo je gornje nebo prije zalaska sunca. S desne strane istaknute pruge uključuju Venerin pojas, Plavu prugu, Horizontsku prugu i Crvenu prugu.
NASA-ini astronauti koristit će Nikon fotoaparate za snimanje fotografija na Mjesecu
Nikon stvara fotoaparat koji možete ponijeti u svemir. Tvrtka je u partnerstvu s NASA-om u razvoju prijenosne kamere koju astronauti mogu koristiti na površini Mjeseca za nadolazeće misije Artemis.
NASA i Nikon nedavno su potpisali ugovor o razvoju kamere koja može izdržati oštre temperature mjesečevog okoliša i zabilježiti vrijeme koje astronauti provedu na Mjesecu u istraživačke svrhe (i možda neke cool selfije).
NASA je otkazala projekt demonstracije tehnologije satelitskog servisiranja vrijedan više milijardi dolara koji je pretrpio značajna kašnjenja i prekoračenja troškova.
U kratkom priopćenju od 1. ožujka 2024. NASA je objavila kraj misije servisiranja, sastavljanja i proizvodnje OSAM-1 u orbiti. OSAM-1 je dizajniran za punjenje goriva u svemirsku letjelicu Landsat 7 i naknadno sastavljanje satelitske antene Ka-pojasa u orbiti.
Ovaj udarni val supernove juri međuzvjezdanim prostorom brzinama većim od 500.000 kilometara na sat. Centrirano i krećući se prema gore u fino detaljnoj kompoziciji boja, njegove tanke, svijetle, isprepletene niti zapravo su dugi valovi u kozmičkom sloju užarenog plina, vidljivi gotovo s ruba. Uska maglica, koju je 1840-ih otkrio Sir John Herschel, ponekad se naziva Herschelova zraka. Katalogizirana kao NGC 2736, njen šiljasti izgled sugerira njeno trenutno popularno ime, maglica Olovka. Maglica Olovka udaljena je oko 800 svjetlosnih godina. Međutim, njezina dužina od gotovo 5 svjetlosnih godina predstavlja samo mali dio ostatka supernove Vela.
Oglas